Program Szkoły Rodzenia w Sokołowie Podlaskim


Informacje organizacyjne

Zapraszamy kobiety o przebiegu fizjologicznym jak i z problemami zdrowotnymi w okresie ciąży. Kurs trwa 8 tygodni. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu po 2 godziny. Grupa nie przekracza 5 par. Na pierwsze spotkanie należy zgłosić się 20 min przed rozpoczęciem zajęć w celu dokonania rejestracji.

program szkoły rodzenia aktywne 9 miesięcy

Wymagane jest zaświadczenia od lekarza prowadzącego ciążę o braku przeciwwskazań do uczestniczenia w zajęciach szkoły rodzenia. Można uczestniczyć tylko w zajęciach teoretycznych i warsztatach (jeżeli są przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń fizycznych). Na każde zajęcia proszę przyjść w wygodnym, nie krępującym stroju, wstęp na salę wyłącznie w obuwiu na zmianę lub bez (dotyczy także osoby towarzyszącej). Szatnia i prysznic do dyspozycji uczestników.

Spotkanie 1

Na pierwszym spotkaniu poznajemy się nawzajem, położna przedstawia uczestnikom cele, program, organizację zajęć w szkole rodzenia. Kandydaci wyrażają swoje oczekiwania i pytania. W drugiej część zajęć dowiecie się czym jest poporodowy baby blues i czym różni się od depresji poporodowej? Objawy świadczące o konieczności fachowej pomocy? Jak odnaleźć się w roli matki i ojca? Jak zorganizować swoje życie z dzieckiem ?

pierwsze spotkanie w szkole rodzenia aktywne 9 miesięcy

Spotkanie 2

Zaczniemy o ćwiczeń ogólno kształtujących, korygujących postawę i naukę prawidłowego zachowania się w czynnościach dnia codziennego. Zajęcia poświęcone będą zwiastunom zbliżającego się porodu, jak poznać, że zaczął się poród, jak spakować torbę, jakie niezbędne dokumenty zabrać ze sobą na porodówkę, roli osoby towarzyszącej, poród rodzinny ? Stany nagłej gotowości wymagające hospitalizacji!!! W trzeciej części dietetyk powie o odżywianiu kobiet w ciąży i matek karmiących.

drugie spotkanie w szkole rodzenia aktywne 9 miesięcy

Spotkanie 3

Trening relaksacji. Ćwiczenia specjalne w bólach kręgosłupa lędźwiowego. Ćwiczenia rozluźniające obręczy barkowej. Następnie zapoznacie się z przebiegiem porodu fizjologicznego, pojęciem porodu aktywnego, rodzajami skurczów, pozycjami stosowanymi w I i II okresie porodu, naturalnymi i farmakologicznymi metodami łagodzenia bólu porodowego, rolą i zadaniami osoby towarzyszącej podczas porodu. Jaki jest sens bólu porodowego? Nauka oddychania torem przeponowym. Kontakt "skóra do skóry" dlaczego jest tak ważny?

trzecie spotkanie w szkole rodzenia aktywne 9 miesięcy

Spotkanie 4

Ćwiczenia ogólnokształtujące. Ćwiczenia mobilizacji odcinaka piersiowego kręgosłupa. Ćwiczenia relaksacyjne. W drugiej części zajęć wykład i ćwiczenia na temat karmienia piersią. Korzyści zdrowotne dla matki i dziecka. Jak rodzić sobie z problemami laktacyjnymi? Odciąganie i przechowywanie mleka. Karmienie piersią podczas choroby matki i dziecka. Mity na temat karmienia piersią. Ćwiczenia: zasady prawidłowego przystawiania i pozycje do karmienia piersią- krok po kroku. Krew pępowinowa – co to takiego i czy warto ją pobierać? – Polski Bank Komórek Macierzystych.

czwarte spotkanie w szkole rodzenia aktywne 9 miesięcy

Spotkanie 5

Ćwiczenia przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe, uelastyczniające mięśnie krocza i dna miednicy. Trening relaksacji. Tym razem pod okiem położnej wykąpiecie noworodka. Przygotowanie miejsca do kąpieli, techniki kąpieli, zastosowanie środków pielęgnacyjnych. Pedagog zapozna Was z rozwojem psychoruchowym dziecka 0-12m-cy. Jak się bawić z dzieckiem, aby rozwijać zmysły?

piąte spotkanie w szkole rodzenia aktywne 9 miesięcy

Spotkanie 6

Ćwiczenia ogólno kształtujące, ćwiczenia napinania i rozlużniana mięśni krocza. Trening relaksacji. Podpowiemy Wam jak pielęgnować noworodka. Jakie są sposoby pielęgnacji pępka, skóry, oczu, jamy ustnej, narządów płciowych? Kolka jelitowa jak sobie radzić? Pierwszy spacer. Nauka markowanego wyparcia dziecka. W tej części dowiecie się co Wy jako rodzice, możecie zrobić aby stymulować rozwój małego dziecka. Wystarczy prawidłowa codzienna pielęgnacja, umiejętne noszenie, ubieranie, ….. itd. Poznacie odruchy noworodka. Kiedy "pali się czerwona lampka" i trzeba porady fachowej ?

szóste spotkanie w szkole rodzenia aktywne 9 miesięcy

Spotkanie 7

Pierwsza pomoc przedmedyczna prowadzona przez ratownika medycznego. Postępowanie u noworodków w szczególnych stanach zagrożenia życia. WARSZTATY restytucji krążeniowo-oddechowej dziecka. Zajęcia praktyczne z manekinem.

siudme spotkanie w szkole rodzenia aktywne 9 miesięcy

Spotkanie 8

Zwiedzanie sali porodowej.

ósme spotkanie w szkole rodzenia aktywne 9 miesięcy